TÜRSAB İLE KOSOVA

TÜRSAB Trakya’nın geçtiğimiz aylarda seçilen Başkanı Egemen Aydın’ın davetlisi olarak Prizren Kosova info gezisine katıldık.

Hep diyoruz ya gençlerin önünü açın diye. İşte gençlik, dinamizm bir araya gelince, ekipte süper olunca ortaya çok güzel işler çıkıyor.

Kosova Prizren Belediyesinin davetlisi olarak katıldığımız Kosova ziyaretinden çok güzel anılar biriktirerek ayrıldık.

Bu gezideki emekleri için öncelikle TÜRSAB Trakya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Egemen Aydın’a, Başkan Yardımcısı Altan Çetinkaya’ya, Genel Sekreter Erdinç Nikişli’ye, Yönetim Kurulu sayman üye Sadri Şeref Özel’e ve Uzman Melike Gürbüz’e sonsuz teşekkürler.

4 günlük gezimiz boyunca bizleri evimizde gibi hissettiren Prizren Belediye Başkanımız Shaqir Totaj’a, Belediye Başkan Yardımcımız Levent Buş’a, Prizren Belediyesi Turizm ve Kalkınma Müdürü Lirija Bytyal’a kucak dolusu sevgilerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Yaklaşık 10 yıl önce ailemle birlikte Kosova Prizren’e gitmiş ve kültüründen çok etkilenmiştim. Geçen 10 yılda Prizren’de ufak çaplı değişiklikler olmuş olsa da koruduğu kültürü ve tarihi yapısıyla muazzam bir şehir.

Prizren demek Türkiye demek. Halkın Yüzde 95’i Müslüman. 2000’in üzerinde caminin olduğu bir şehirden söz ediyorum gerisini siz düşünün. Şehri ikiye bölen Bistriça nehri Prizren’e ayrı bir hava katıyor. Nehir yanındaki kafelerde kahvenizi yudumlarken mis gibi havasını da ciğerlerinizde hissedebilirsiniz.

Şehirde en çok dikkatimi çeken şey ise Abiye kıyafet satan dükkanların ve kuyumcuların fazla olması. Sordum soruşturdum. Çok fazla düğün olmasından dolayı bu iki dükkan Prizren’de yoğun olarak yer alıyormuş.

Biz Kosova’yı çok sevdik, onlarda bizleri sevdiyse ne mutlu bize. Tekrar gidermiyim. Tabii ki hem de büyük bir zevkle.

Tekrar emeği geçenleri kutluyorum..