Köpek Bakımevine Alınan Sokak Köpekleri Hakkında Çorlu Belediyesi’nden Açıklama

Hürriyet ve Esentepe Mahallelerimizde şikâyet üzerine Çorlu Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevine alınan sokak köpekleri hakkında açıklama.

18.12.2023 Pazartesi günü sabah saatlerinde Hürriyet ve Esentepe Mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın yoğun şikâyetleri üzerine yapılan inceleme ve kontroller neticesinde, bahse konu köpekler küpeli ya da küpesiz olmak üzere alınarak Çorlu Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevine alınmıştır.

Şikâyete konu sokak köpeklerinin alınması esnasında hayvanseverlerce sosyal medyada paylaşılan görüntülerin ardından konunun tüm vatandaşlarımız nezdinde daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla açıklama yapılması hâsıl olmuştur.

Alınma İşlemi Sadece Hürriyet ve Esentepe’de Yapılmıştır

Söz konusu videoda görülen köpek alma faaliyeti, ilçemiz genelinde gerçekleştirilen bir faaliyet olmayıp Hürriyet ve Esentepe Mahallelerimiz özgü bir uygulamadır. Hürriyet Mahallesi’nde özellikle belirli bölgelerinde artan küpeli ve küpesiz köpek nüfusu sebebiyle yüzlerce şikâyet çağrı merkezimize ulaşmıştır.

Hem Vatandaşlara Hem Diğer Canlılara Zarar Verildiği Saptandı

Bu şikâyetler incelendiğinde, bölgede sayısı artan köpek nüfusu sebebiyle vatandaşlarımızın günlük güzergâhlarını kullanamadığı, saldırı vakalarının yaşandığı, vatandaşlarımızın bazılarının yaralandığı görülmüştür. Ayrıca artan nüfus sebebiyle köpeklerin birbirlerine de zarar verdiği, sokak kedilerinin ölümüne sebep olduğu ve dışarıda gezdirilme esnasında sahipli köpeklerin de yaralandığı saptanmıştır. Bu bölgedeki köpeklerin sayısının, çevrede ikamet eden vatandaşlarımızın ve diğer hayvanların yaşamına bir tehdit oluşturacak düzeye gelmiş olması sebebiyle köpek alma faaliyeti gerçekleştirilmektedir.

Geçici Olarak Bakımevimizde Konuk Olacaklar

Faaliyetler sonucunda alınan köpekler hayvan bakımevimize getirilmektedir. Küpesiz durumda olan köpeklerin kısırlaştırılma, aşılama ve işaretleme gerçekleştirilmektedir. Bu işlemleri gerçekleşen veya daha önce gerçekleşmiş köpekler sahiplendirilmeye çalışılacak, sahiplendirilemeyenler ise uygun bir yer bulunana kadar bakımevimizde yaşamlarını sürdüreceklerdir.

Ziyaret Edebilir Ya Da Sahiplenebilirsiniz

Bu süre içerisinde söz konusu köpeklerin hayvan bakımevimizde ziyaret edilmesinde ya da sahiplenilmesinde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Hayvansever Vatandaşlarımızla İş Birliği İçindeyiz

Gerçekleştirilen faaliyetler hakkında ilçemizdeki hayvansever vatandaşlarımızın da bilgisi bulunmaktadır. Alınan küpeli hayvanların tekrar özgür bir şekilde yaşamını sürdürebilmeleri için hayvansever vatandaşlarımızla eşgüdümlü bir çözüm üzerine çalışılmaktadır.