Çorlu Halkı Deprem Bölgesi İçin Kenetlendi

Kahramanmaraş merkezli iki ayrı depremden etkilenen 10 ildeki depremzede vatandaşlar için başlatılan yardım kampanyası 7’den 70’e yardımsever Çorlu halkının yardımlarının yanı sıra, küçük ve orta ölçekli işletmeler ile sanayi kuruluşlarından da gelen yardımlar çığ gibi büyüdü ve 7 günde deprem bölgelerine 40 tır ve kamyon ihtiyaç malzemesi gönderildi.

40 Tır ve Kamyon Bölgeye Ulaştı

Kahramanmaraş’ta önce 7,7 ardından 7,6 büyüklüklerinde yaşanan iki depremin Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana’da da yıkıma neden olduğunu belirten ve yardım kampanyasını ilk andan itibaren sahada yürüten Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu’da halkın depremzede vatandaşlar için seferber olduğunu ifade ederek bir haftanın sonunda 34 tır ve 6 kamyondan oluşan yardım malzemelerini AFAD ile yürütülen koordinasyon sonucunda depremzede vatandaşlarla buluşturduklarını söyledi.

Yardımların Ulaştırılmasında Bir Aksaklık Yaşanmadı

Başkan Sarıkurt açıklamasında, “Yaşanan her iki deprem, maalesef çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Binlerce evin yıkıldığı, çok sayıda vatandaşımızın enkaz altında kaldığı bu felaketin ardından başlattığımız yardım kampanyamıza 7’den 70’e binlerce vatandaşımız çağrımıza anında reaksiyon göstererek Kültür Merkezi’mizde oluşturduğumuz yardım koordinasyon merkezimize yardımlarını ulaştırmaya başladı. 

Belediye personelimizin yanı sıra ÇBSK ve ÇBFK antrenörlerimiz, sporcularımız ile gönüllü vatandaşlarımızın üstün çabalarıyla gelen tüm malzemeler tasnif edilerek malzeme türleri ve içeriklerine göre ayrıştırıldı ve sınıflandırma çalışmalarının ardından hızla kolilere konularak tırlara yüklendi ve yardım bölgelerine ulaştırıldı. Tüm yardımlarımız depremden zarar gören kıymetli vatandaşlarımıza ulaştı ve herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

Seyyar Tuvaletler Bölgeye Gönderildi

Tüm Türkiye yardımlarını ivedilikle deprem bölgelerine gönderirken bölgeden gelen talepler doğrultusunda ekiplerimiz tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizce belediyemize tahsis edilen 11 adet seyyar tuvaleti ihtiyaç duyulan noktalara gönderdik. Ayrıca bölgemizde faaliyet gösteren odalarımız, kurum ve kuruluşlarımız, küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz ile sanayi kuruluşlarımız da kendi imkânları ile yardım malzemelerini bölgeye ulaştırdılar.

“İşletmelerimizin Ürettikleri Sobaları Ulaştırdık”

Kimi işletmelerimiz belediyemiz ve kendi imkânları ile ürettikleri sobaları, bazı işletmelerimiz temin ettikleri ve ürettikleri konteynerleri, Kültür Merkezi’mizde yer alan dikiş makinelerini kullanan kadınlarımız diktikleri kıyafetleri, kendileri küçük yürekleri kocaman çocuklarımız en sevdikleri oyuncaklarını deprem bölgelerine gönderebilmek için seferber oldular. Bir kez daha bu organizasyona katılarak yardımda bulunan, bu yardımların toplanmasında ve ulaştırılmasında katkı sunan tüm vatandaşlarımıza minnetlerimi sunuyorum. Yaşanan acıları paylaştıkça azaltacağız…” dedi.

“Yeni Yuvalar Kurmak İçin Dayanışma İle Kucaklaşıyoruz”

Deprem bölgelerine yapılan yardımların devam ettiğini belirten Başkan Sarıkurt, “Depremin yaşandığı bölgelerden Çorlu’muza gelen depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik çalışmalara başladık. 

Kullanılmamış ve etiketli giyim ürünlerini Kültür Merkezi’mizde toplamaya devam ediyoruz. Burada toplanacak giyim eşyaları, kontrollerin ardından Sevgi Çarşısı’nda depremzede vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Bu süre zarfında Sevgi Çarşısı sadece depremzede vatandaşlarımıza hizmet verecek.

Ev Eşyaları Park ve Bahçeler Müdürlüğüne Teslim Edilecek

Beyaz eşya, yatak ve baza, mobilya, ev tekstili, mutfak ve banyo malzemeleri ile elektrikli ev aletlerini de Havuzlar Mahallesi Yüksel Sokak’ta hizmet veren Park ve Bahçeler Müdürlüğü Şantiyesi’nde toplamaktayız.

Yardımda bulunmak isteyen kıymetli hemşehrilerimiz ve yardımlardan faydalanmak isteyen depremzede vatandaşlarımız, 444 99 59 numaralı telefon hattımızdan bu yardımlarla ilgili olarak bilgi alabilirler.

“Psikologlar ile Çalışıyoruz”

Kentimize gelen depremzede vatandaşlarımızın yaşadıkları zor günleri geride bırakabilmelerine destek sağlamak üzere hem çocuklarımıza hem de vatandaşlarımıza doğru temas edebilmek için Çorlu’muzda faaliyet gösteren psikolog ve psikiyatri uzmanlarımız ile bir araya gelerek iş birliği çalışmalarına başladık. Yaşanan acıları unutmak elbette ki mümkün değil. Ancak el birliğiyle bu zor günleri geride bırakarak geleceğe bakmak zorundayız. Birlikten kuvvet doğar, birlik ve beraberlik içinde bu zor günleri aşmak için kenetlendik.” diye konuştu.

Başkan Sarıkurt Deprem Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Başkan Sarıkurt, Çorlu Kaymakamı Sayın Mustafa Eldivan, ÇTSO Başkanı Sayın İzzet Volkan, Çorlu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sayın Nadir Samancı, S.S. 163 No.lu Öğrenci ve Personel Taşımacılığı Kooperatifi Başkanı Çağdaş Şahin ve belediye imar komisyonu üyelerimiz ile birlikte Adıyaman’da görev alan Çorlu Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibimiz, AFAD Gönüllüleri ile sahadaki diğer ekipleri de ziyaret ettiklerini dile getirerek ekiplere kolaylıklar dilediklerini, çalışmalar hakkında bilgi aldıklarını sözlerine ekledi. Başkan Sarıkurt, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da incelemelerde bulunduktan sonra Çorlu’ya döndü.