Dördüncü Geleneksel Karacakılavuz Keşkek Şenliği Büyük Coşkuyla Kutlandı

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü organize edilen ve artık geleneksel hale gelen Karacakılavuz Keşkek Şenliği, iki gün boyunca coşku ve eğlence dolu anlara sahne oldu.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından, kırsal mahallelerin öne çıkarılması ve yöresel lezzetler ile ürünlerin tanıtımına katkı yapmak amacıyla düzenlenen etkinliklerden biri olan 4. Geleneksel Karacakılavuz Keşkek Şenliği, 1-2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kurban Bayramı’nın son gününde başlayan şenlik, renkli etkinlikler, eğlenceli aktiviteler, çekişmeli yarışmalar ve gece konserleri ile iki gün boyunca mahalle sakinlerine ve ziyaretçilere coşkulu anlar yaşattı.

ŞENLİK KORTEJİ BAYRAMA RENK KATTI

1 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen Şenlik Korteji ile başlayan 4. Geleneksel Karacakılavuz Keşkek Şenliği, saat 18.00’dan gece yarısına kadar kesintisiz süren etkinliklerle bayramın son gününe renk kattı. Kortejin ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar’ın dövende buğday dövmesi ve Keşkek dağıtımı ile devam eden etkinlikler, protokol üyelerinin şenlik alanında açılan, yöresel lezzetlerin ve ürünlerin sergilendiği stantların ziyaret edilmesi ile sürdü.

Daha sonra resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, bu yıl dördüncü kez düzenlenen ve geleneksel hale gelen Keşkek Şenliği’nin Karacakılavuz’un ve Süleymanpaşa’nın tanıtımına önemli katkılar yaptığına değinerek, şenliğin hayırlı olması temennisinde bulundu.

HALK OYUNLARI, ÖDÜLLÜ YARIŞMALAR, EĞLENCELİ ETKİNLİKLER

Açılış programının ardından Süleymanpaşa Belediyesi Paşa Halk Dansları Topluluğu’nun sergilediği halk oyunları gösterisi beğeni ile izlendi. Gece konserleri öncesi son etkinlik ise her yıl büyük çekişme ve heyecan içinde geçen Geleneksel Yoğurt Yeme Yarışması oldu. Yarışmada bir buçuk kilogram yoğurdu en kısa sürede bitiren ilk üç yarışmacıya sponsor firma tarafından altın hediye edildi.

ELİF BUSE DOĞAN COŞTURDU

Gece konserleri ise Ümit Satılmış ve Orkestrası ile sahneye çıkan genç şarkıcı Tugay’ın konseri ile başladı. İlk gecenin yıldızı olan Elif Buse Doğan, Samsak Döveci isimli türkü başta olmak üzere sevilen eserleri ile şenlik alanını dolduran seyircileri coşturdu. Konser sonunda sahneye gelerek sanatçıya çiçek takdim eden Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, Keşkek Şenliği’ne katılan Doğan’a teşekkür etti.

İKİNCİ GÜNÜN YILDIZI SAKİLER OLDU

İkinci gün, gündüz etkinlikleri kapsamında çocuklar için tüm gün hizmet veren şişme oyun grupları, yüz boyama ve çeşitli atölyeler, macera küpleri ve parkur oyunları büyük talep gördü. Keşkek ikramı ve yarışmalar ile sergi stantları gün boyu şenlik alanını ziyaret eden misafirlere keyifli bir gün yaşattı. Gece konserinde ilk sahne alan isim, Tekirdağ’ın yetiştirdiği genç yetenek Hamza Solak oldu. Genç şarkıcı sevilen şarkıları kendi yorumu ile seslendirerek şenlik alanını hareketlendirdi. 4. Geleneksel Karacakılavuz Keşkek Şenliği’nin yıldızları ise son dönemde milyonları kendilerine hayran bırakan müzik topluluğu Sakiler oldu. Sakiler; Dünyadan Uzak, Yalanı Bırak, Selamı Var gibi son yıllara damgasını vuran şarkılarını sevenleri ile birlikte icra etti.

BAŞKAN UZUNLAR KATKI VEREN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, topluluğa konser sırasında çiçek ve plaket sunarak teşekkür etti. Şenlikle ilgili açıklamada bulunan Başkan Uzunlar, “Karacakılavuz Mahallemizde bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Geleneksel Keşkek Şenliğimizi, büyük bir coşkuyla geçen iki günün ardından, coşku içinde tamamladık. Şenliklerimize gösterdikleri ilgi ve katılım için her bir vatandaşımıza can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Birlikte geçirdiğimiz bu güzel anlar, toplumumuzun gücünü ve dayanışmasını bir kez daha gösterdi. Ayrıca, bölgemizin yerel ürünlerinin tanıtımına katkı sağladığımız bu etkinlikte yer alan yerel üreticilerimiz, mahallemizin zengin kültürel mirasını ve lezzetlerini ön plana çıkarmak adına önemli bir rol oynadılar. Onların emekleri ve katkıları sayesinde geleneksel lezzetlerimiz bir kez daha tanıtım fırsatı buldu. Yıllardır süren bir birliktelik ve dayanışmanın simgesi haline gelen Karacakılavuz Geleneksel Keşkek Şenliği’nin gerçekleşmesine katkı sunan ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum,” diye konuştu.